Brigáda

K nášmu ústavu , Domovu sociálnych služieb pre dospelých v Hornom Bare patrí aj relatívne malý dvor a záhrada-, napriek tomu sa tam nájde práce až-až.

Jednoduchšie záhradné práce vykonávame sa našimi klientmi v rámci pracovnej terapie. V horúčavách treba pravidelne polievať nielen kvety, ale aj stromy a hlavne rastlinky v našej kuchynsko- bylinkovej záhrade. Prirodzene , predtým treba vyplieť burinu, rozrusiť vrchnú vrstvu pôdy, niečo vytrhať, niečo dosadiť, odstrániť uschnuté časti rastlín... Ďalšou našou pravidelnou činnosťou je pohrabať pokosenú trávu - a veru , aj toto je často opakovaná práca.

Tieto, ako aj iné činnosti, napríklad zbieranie smeti, upratovanie či zametanie a podobné vykonávajú naši klienti samozrejme pod vedením inštruktorov sociálnej rehabilitácie . Vyberú si podľa momentálnje nálady a potreby vhodné náradie a raz- dvakrát do týždňa v skupinách pracujú v predobedňajších hodinách.

Myslíme si, že priestor, ktorý človek pociťuje, ako svoj vlastný, si prirodzene chce zveľadovať a udržiavať v poriadku. Aj preto vnímame ako potrebu zapájať našich klientov do týchto jednoduchých mechanických prác, aby sa v našom zariadení čím viac cítili ako doma.

Treba odstrániť burinu
Pracovná terapia
Práca šľachtí